Uncategorized

KOLEKTİF İSTANBUL’DAN ZOR GÜNLERE İNAT EĞLENCELİ, ENERJİK BİR ALBÜM ”KISMET”

KOLEKTİF İSTANBUL’DAN ZOR GÜNLERE İNAT EĞLENCELİ, ENERJİK BİR ALBÜM ”KISMET”

15’inci yılını “Kısmet” adlı albümle kutlayan Kolektif İstanbul dinleyiciyi Balkanlardan Anadolu’ya uzanan dans ve eğlence dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Albüm, Avrupa’da da yayınlanacak.

Anadolu ve Balkan müziğini hayranlık uyandırıcı sürprizlerle harmanlayan Kolektif İstanbul, 15’inci yılına “Kısmet” adlı albümle giriyor. Sahnedeki enerjisiyle ünlü grubun Ada Müzik etiketiyle yayınlanan beşinci stüdyo albümleri içinden geçtiğimiz zorlu süreçte dinleyiciye hoş bir nefes aldırıyor. Kolektif İstanbul her zaman olduğu gibi “Kısmet” ile coşturuyor, dans ettiriyor ve en önemlisi, mutlu ediyor.

Kolektif İstanbul bu albümde yine gelenekselle moderni ideal oranlarda birleştirerek, farklı türlerden melodileri grubun kendine has sesinde buluşturmayı başarıyor. 13 parçadan oluşan “Kısmet”, albüme adını veren aynı adlı şarkıyla açılıyor. Dinleyiciyi Balkanlardan başlayarak Anadolu’ya devam eden bir seyahate çıkaran albüm alaturkadan Roman havalarına; tangodan rock’n roll’a uzanan bir macera sunuyor

Fransa’nın Brötanya bölgesinden Richard Laniepce tarafından 2006 yılında İstanbul’da kurulan grup, günümüze kadar farklı müzisyenlerle çalışarak müziğini zenginleştirdi. Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde performanslar sergiledi. İstanbul Kolektif, müzik yolculuğuna günümüzde, Laniepce (saksafon) başta olmak üzere Aslı Doğan (vokal), Batuhan Baraç (davul), Ertan Şahin (suzafon), Tamer ve Talat Karaoğlu kardeşlerden (tuşlu çalgılar ve klarnet) oluşan altı kişilik kadrosuyla devam ediyor.

Kayıtlarını Kıvılcım Konca’nın gerçekleştirdiği “Kısmet”in master’ı Pieter Snapper imzalı. Kapak görselleri ise bir süredir İstanbul’da yaşayan Fransız illüstrasyon sanatçısı Benoit Hamet’nin özel bir işinden oluşuyor. Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da önemli sahnelerde müzikal kariyerini sürdüren Kolektif İstanbul’un, “Kısmet” albümü Avrupa’da da Alman müzik yapım şirketi Trikont tarafından yayınlanacak. Kolektif İstanbul, gülücükler toplamak için çıktığı yola “Kısmet” ile yeni bir kilometre taşı ekliyor.

ALBÜMÜN MÜZİKAL BİR DÖKÜMÜ

1. Albüme adını da veren açılış şarkısı “Kısmet”in bestesi Tamer Karaoğlu’na, sözleri Aslı Doğan’a ait. Bu düğün havasına eşlik etmemeniz mümkün değil.

2. Hemen ardından Bulgaristan Türklerinin en oynak havasının Kolektif İstanbul imzalı yepyeni bir versiyonu, “Kabadan Bombiçka” geliyor.

3. Grubun daha önce de beraber sahne aldığı, tüm şarkılarını akıllarımıza kazıyan genç müzisyen Melike Şahin, “Tadım Tuzum” adlı parçaya hem yazdığı sözler hem de sesiyle konuk oluyor.

4. M for Murder filmiyle hatırlanan Edvard Grieg bestesi “M Köçek” Kolektif İstanbul ve Brothers Trio yorumuyla klasik müzik formundan taşarak alaturkalaşıyor, darbukalar yaylılara eşlik ediyor, klavyeler 9/8 caz soloları yapıyor.

5. Her albümünde unutulmuş bir türküyü tekrar hayata döndürmeyi ihmal etmeyen grup, Kısmet’te de bir Bulgaristan türküsü olan “Feridem”i yeniden yorumluyor.

6. “Ona Tek Bana Duble” ile meyhanelere gidiyoruz.

7. Ülkü Aybala Sunat’ın sesiyle eşlik ettiği “Bahar” ile tavernalara koşuyoruz.

8. Geçtiğimiz şubat ayında tekli olarak paylaştıkları “Minnoş” adlı türkü, bu albümde de, Sinan Çelik’in kavalıyla, İsmail Hakkı Fencioğlu’nun cümbüşüyle, Fazlı Karagöz’ün perküsyonlarla misafir olduğu akustik versiyonuyla yer alıyor.

9. “Pirinsko Köçek” dinleyenleri halay çekmekle göbek atmak arasında tereddütte bırakıyor.

10.Cenk Erdoğan’nın alışık olduğumuz gibi gitarıyla değil, yaylı tanburuyla konuk olduğu eski İstanbul türküsü “Aksaray’dan Geçer İken”, Mine Yener’in elektro tanburu ve Kolektif İstanbul düzenlemesiyle rock’n roll bir kimliğe bürünüyor.

11.Daha önce Ceylan Ertem’in “Seni Senin Gibiler Sevsin” albümünde “Duydun mu?” adıyla yer alan Tamer Karaoğlu bestesi enstrümantal versiyonunda “Balkon Köçek” adını alıyor.

12.Laniepce ve Karaoğlu’nun birlikte bestelediler “Ahududu” ise ağızda eriyecek tatlılıkla bir Roman havası.

13.Bu özel albümün kapanışını Kolektif İstanbul’un 2010 yılında Nuevo Tango Turco projesini birlikte gerçekleştirdiği Arjantinli müzisyen Axel Kyrigier “Edvard & Fritz” ile yapıyor, üstelik ıslığıyla Edvard Grieg’e selam durarak.

Aslı Doğan: Vokal
Richard Laniepce: Alto, tenor, bariton saksofon / Eb alto, sopranino klarnet / zurna
Talat Karaoğlu: Bb klarnet / tarogato / bariton saksofon
Tamer Karaoğlu: Klavyeler / akordeon / roto-tom
Ertan Şahin: Sousaphone
Batuhan Baraç: Davullar / asma davul

KONUK MÜZİSYENLER
Melike Şahin: Vokal
Ülkü Aybala Sunat: Vokal
Brothers Trio: Yaylılar
Mine Yener: Tambur
Cenk Erdoğan: Yaylı tambur
İsmail Hakkı Fencioğlu: Cümbüş
Georgos Marinakis: Lauto / vocal
Sinan Çelik: Kaval
Fazıl Karagöz: Tef / darbuka / bendir
Axel Krygier: Mızıka

Kolektif İstanbul ve Brothers Trio’nun birlikte düzenlediği “M Köçek” dışında tüm düzenlemeler Kolektif İstanbul tarafından yapılmıştır.

Produktör: Ada Müzik
Kayıt: Kıvılcım Konca
Mix: Kıvılcım Konca
Mastering: Pieter Snapper
Tasarım: Azra Kalay
Artwork: Benoit Hamet
Tür: Dünya Müziği

Tuncay AKTAŞ

24 Nisan, 2021

Yorum yok

Yoruma kapalı.